نسخه مناسب چاپ
نسخه مناسب ذخيره
ارسال به ايميل ديگران
ارسال به ياهو مسنجر
نظرات [0]
اندازه متن: +  -
تعداد بازديد: 1
صورتجلسه هيئت مديره 20 آبان ماه 1391


چهارشنبه مورخ 20/8/91

محل برگزاري جلسه: دانشكده علوم انساني دانشگاه تربيت مدرس

حاضران در جلسه:

جناب آقايان دكتر مهرمحمدي، دكتر عصاره، دكتر خسروي، دكتر جوادي پور، دكتر نوروززاده و مهندس زرافشان.

سركار خانم‌ها: دكتر صمدي و دكتر حكيم زاده

دستور جلسه:

-          بررسي امور مربوط به كميسيون‌ها

-          بررسي روند كار همايش يازدهم

-          تصميم گيري درخصوص همايش دوازدهم

-          تصميم‌گيري درخصوص مسائل مالي انجمن

دكتر عصاره: ضمن تشكر از حضور دوستان، در ابتدا به بررسي امور مربوط به كميسيون‌ها مي‌پردازيم.

دكتر مهرمحمدي: درخصوص فعاليت‌هاي كميسيون روابط بين‌الملل در سال 91 به اطلاع مي‌رسانم از مهمترين فعاليت‌ها كه در سال 91 اجرا شده يكي سفر مطالعاتي كره جنوبي و ديگري برگزاري كارگاه دو روزه جكسي ريچاردز بود كه انجام شد و اميدواريم تا پايان سال ساير بندهاي برنامه سال 91 اجرا شود. نكته ديگر اينكه با توجه به سفري كه در پيش دارم بايد مسئول كميسيون به شخص ديگري واگذار شود كه با توجه به پيشينه فعاليت‌هاي بين‌الملل آقايان دكتر اماني و مهندس زرافشان را براي كانديدا شدن پيشنهاد مي‌كنم.

مهندس زرافشان: من پيشنهاد مي‌كنم دكتر اماني مسئول باشند و من هم در كنار ايشان همكاري خواهم كرد.

مصوب: دكتر اماني با نظر موافق اعضا به عنوان مسئول كميسيون روابط بين‌الملل انتخاب شدند.

دكتر خسروي (مسئول كميسيون پژوهش): با توجه به مشكلاتي كه در انجمن پيش آمد در شش ماه نخست سال كار خاصي صورت نگرفت اما با اعضا كميسيون هماهنگي لازم به عمل آمد. در اولين فرصت جلسه كميسيون برگزار خواهد شد و تقسيم كار مي كنيم. ظرف يكي دو هفته آينده صفحه وب كميسيون راه اندازي خواهد شد. يكي دو گزارش ارائه خواهيم داد. يك خبرنامه الكترونيكي و كارگاه آموزشي در دانشگاه آزاد با همكاري كميسيون ترويج علم خواهيم داشت.

دكتر حكيم‌زاده (مسئول كميسيون ترويج علم): متأسفانه در كميسيون ترويج علم هم از ابتداي سال تاكنون اتفاق خاصي نيافتاده است كه اميدواريم دوباره فعاليتها از سر گرفته شود.

مهندس زرافشان: من پينشهاد مي‌كنم يك نشست درخصوص گزارش ارزشيابي و اعتباربخشي برنامه درسي ملي (دكتر موسي‌پور) و يك نشست درخصوص گزارش سفر مطالعاتي كره جنوبي (دكتر نيكنام) در كميسيون ترويج علم برنامه ريزي شود.

دكتر صمدي: خوب است مثل گذشته سيگ‌ها هم نشست علمي ماهانه برگزار كنند.

دكتر مهرمحمدي: بله همين طور است بعضي از گروپ‌ها در اين زمينه فعال هستند مثل گروپ دكتر طلايي . همچنين در حال پيگيري و فعال كردن ساير گروپ‌ها براي ارائه برنامه سالانه جدا از خبرنامه‌ها هستم از جمله گروپ برنامه درسي و فرهنگ، گروپ برنامه درسي و علوم اعصاب

دكتر عصاره (مسئول كميسيون نقد و ارزشيابي): با توجه به برنامه سالانه كميسيون قرار است نقدهايي درخصوص سندهايي كه در كشور اجرا شده است داشته باشيم. در اين خصوص دو موضوع را مدنظر داريم يكي نقد برنامه‌هاي درسي پايه ششم و ديگري نقد سند ملي آموزش و پرورش. با دكتر سلسبيلي درخصوص پايه ششم كارهايي آغاز شده و دكتر مهرمحمدي هم فرمتي را براي تهيه بيانيه آماده كرده اند. همچنين درخصوص برنامه درسي ملي مي‌توانيم از دكتر موسي‌پور و مهندس زرافشان كه در اين‌خصوص زمينه‌اي هم دارند كمك بگيريم و يك نشست برگزار كنيم.

 

دكتر مهرمحمدي: براي داشتن بيانيه‌هايي از طرف انجمن، هر كدام از سوژه‌ها نيازمند يك نشست است كه حول آن محور برگزار شود. اگر قرار است نقد برنامه‌هاي درسي پايه ششم را داشته باشيم مقدمه آن برگزاري يك نشست است كه مي‌توان از يك سوژه استفاده مضاعف هم داشته باشيم. پيشنهادي مي‌كنم براي زمان نشست، انتخاب سخنرانان نشست، كميسيون نقد و ارزشيابي با كميسيون ترويج علم يك جلسه مشترك برگزار كنند و هرچه زودتر تدارك برگزاري نشست‌ها را طراحي كنند.

مهندس زرافشان: بايد ببينيم كدام موضوع در اولويت است. درخصوص برنامه درسي ملي يك بار انجمن يك نقد يك روزه داشته است. من پيشنهاد مي‌كنم نقد برنامه‌هاي درسي پايه ششم را در اولويت انجمن قرار دهيم.

دكتر نوروززاده: آيا مي‌خواهيد نظام را مورد بررسي قرار دهيد يا برنامه‌ توليد شده و در حال اجرا مورد ارزيابي علمي قرار گيرد؟ آيا اين كار از پشتوانه علمي برخوردار است.

دكتر خسروي: درخصوص نقد برنامه درسي پايه ششم حرف براي گفتن زياد است. حتي مي‌توان طراحي برنامه را نيز مورد نقد و بررسي قرار داد.

جمع بندي (مصوب): برگزاري يك نشست مشترك كميسيون نقد و ارزشيابي و كميسيون ترويج علم كه از هر دو طرف به قضيه نگاه شود هم از جهت برگزاري همايش و هم برگزاري نشست يك روزه. در جلسه تصميم‌گيري شود كدام اول و كدام دوم برگزار شود. در جلسه از حيث اجرا، رويكرد، شيوه و هدفگذاري مشخص شود.

در ادامه جلسه درخصوص ارزيابي عملكرد انجمن در سال 90 كه توسط كميسيون انجمن‌هاي علمي صورت گرفته شده بحث شد و قرار شد اساتيد با توجه به فرم ارزيابي هر يك از مستنداتي را كه داشتند به دبيرخانه ارسال كنند تا امتياز انجمن براي كسب رتبه اول بالا رود.

بررسي روند كار همايش يازدهم:

دكتر عصاره: درخصوص همايش يازدهم در جلسات قبل بارها بحث و صحبت شده اما به نتيجه نرسيديم. در آخرين جلسه قرار شد درخصوص نحوه برگزاري همايش در يك دانشگاه و با همكاري آن امكان‌سنجي شود. پيشنهاد خاص من اين است با توجه به مشكلاتي كه در انجمن پيش آمد بهتر است اين همايش به صورت يك روزه و با كمترين هزينه برگزار شود كه بتوانيم يك همايش در سال 91 برگزار كرده باشيم. چند سخنراني ويژه و سفارشي در دو نوبت صبح و بعدازظهر داشته باشيم و اگر مقاله خوبي هم از طرف دانشجويان دريافت كرديم آنها را به صورت يك مجموعه چاپ كنيم. من از خانم دكتر حكيم زاده درخواست مي‌كنم دبيرعلمي اين همايش را برعهده بگيرند و ما رايزني كنيم تا بتوانيم اين همايش را در دانشگاه تهران برگزار كنيم.

دكتر مهرمحمدي: درخصوص محل برگزاري همايش دكتر علي عسگري و آقاي يزداني در اين خصوص با پژوهشگاه علوم انساني و دكتر آيت‌الهي صحبت كرده‌اند و قرار بود كه در پژوهشگاه علوم انساني همايش برگزار كنيم.

دكتر حكيم زاده: با عرض معذرت من در حال حاضر آمادگي براي پذيرفتن اين مسئوليت را ندارم.

دكتر خسروي: به نظر من برگزاري همايش به اين صورت زياد جالب و خوشايند نيست و براي انجمن صورت خوشي ندارد.

دكتر نوروززاده: در وزارت علوم هم يك همايش با همين عنوان قرار است در بهمن ماه امسال برگزار كند. برگزاري دو همايش هم سو و همنام در يك زمان خيلي جالب نيست. خوب است اين همايش را به همايش وزارت علوم لينك كنيم و از نظر علمي اين دو همايش يكي شوند.

دكتر حكيم زاده: اگر اين همايش را لينك كنيم آيا آنها سهم و مزايايي براي انجمن درنظر مي‌گيرند؟

دكتر نوروززاده: خيلي از افرادي كه قرار است سخنراني كليدي داشته باشند از افراد متخصص انجمن هستند. حتي مسئولين پنل‌ها هم از افراد انجمن هستند از جمله دكتر ملكي، دكتر فتحي و دكتر اماني.

دكتر مهرمحمدي: بحث دكتر نوروززاده بحث خوبي است. حالا كه ايشان مسئول كارهاي علمي همايش هستند اگر ما مي‌توانيم اهدف همايش يازدهم انجمن را در اين همايش دنبال كنيم و آنها انجمن را به عنوان اسپانسر بول كنند به نظر من هيچ اشكالي ندارد كه اين دو همايش ادغام شوند.

دكتر نوروززاده: مسئول برگزاري سه پنل اصلي از افراد انجمن هستند. رسالت انجمن اين است كه علمي برخورد كند و نگاه علمي به اين همايش داشته باشد.

دكتر عصاره: من هم با پيشنهاد دكتر نوروززاده موافق هستم به شرطي كه منافع انجمن در اين همايش تأمين مي‌شود و همايش به صورت غيردولتي و علمي برگزار شود و منافع دولتي در كار نباشد.آيا اسم انجمن به عنوان حامي آورده مي‌شود؟

دكتر صمدي: از دكتر عصاره به عنوان رئيس انجمن در جلسات دعوت شوند تا انجمن در جريان كارهاي علمي و اجرايي همايش باشند.

 

 

 

نظرات [0]اطلاعات شما ذخيره شود ؟