نسخه مناسب چاپ
نسخه مناسب ذخيره
ارسال به ايميل ديگران
ارسال به ياهو مسنجر
نظرات [0]
اندازه متن: +  -
تعداد بازديد: 1
صورتجلسه هيئت مديره 20 دي ماه 91

صورتجلسه هيئت مديره انجمن مطالعات برنامه درسي ايران

چهارشنبه 20/10/91

حاضران: جناب آقايان: دكتر مهرمحمدي، دكتر عصاره، دكتر خسروي، دكتر علي عسگري، دكتر غلامعلي احمدي، دكتر صادقي، دكتر اماني، دكتر ميرزابيگي و سركار خانم‌ها دكتر صمدي و دكتر نيكنام

قبل از دستور:

-            ارزيابي عملكرد سال 91

دكتر عصاره: همانطور كه مستحضر هستيد انجمن در سال 90 به دليل عدم فعاليت‌هاي كافي موفق به كسب درجه A نشد و درجه انجمن از A به B تنزل يافت. بنابراين براي ارزيابي سال 91 بايد به دنبال تدابيري باشيم تا فعاليت‌ها به درستي مديريت شود و به نتيجه برسد تا امتياز لازم را براي كسب رتبه A داشته باشيم. در اين خصوص بايد كميسيون‌ها فعاليتشان را جدي‌تر بگيرند و با برنامه‌ريزي درست در پيشرفت كارها و همچنين برگزاري همايش‌ و نشست‌هاي علمي در زمان مقرر بتوانيم مؤثر عمل كنيم.

دكتر مهرمحمدي: شاخص‌هاي ارزيابي روشن و مشخص است كه براياي آن ملاكها فعاليت انجمن ارزيابي مي‌شود و اين يك كار علمي است كه به ساختار انجمن برمي‌گردد. بايد تمام محورها در شرح وظايف كميسيون‌ها گنجانده شود. به نظر من تا كيسيون‌ها به طور كامل فعال نباشد انجمن دچار اين مشكل خواهد بود.

دكتر خسروي: من هم با دكتر مهرمحمدي موافق هستم. بايد با توجه به شاخص‌هاي ارزيابي وزارت علوم، كميسيون‌ها هر كدام يك بخشي از فعاليت‌ها را به انجام برسانند.

دكتر اماني: پيشنهاد من اين است كه تمام كميسيون‌ها نقش خودشان را در بالابردن امتياز مشخصص كنند. شاخص‌ها در يك جلسه كميسيون‌ها مرور شود و هر كميسيون تكليف خود را استخراج كند و بيشتر كار خود را روي فعاليت‌هايي كه براي انجمن امتياز آور است متمركز كنند.

مصوب: بررسي شاخص‌ها و ملاك‌هاي ارزيابي انجمن در دستور كار اولين جلسه همه ‌كميسيون‌ها قرار گيرد و براي جلسه بعدي هيئت مديره گزارش ارائه دهند.

-            بررسي پيشنهاد دكتر بهرنگي درخصوص ادغام انجمن مطالعات برنامه درسي و انجمن مديريت آموزشي

دكتر عصاره: دكتر بهرنگي به من پيشنهاد دادند كه اگر انجمن موافق باشد اين دو انجمن در يك فضا (از لحاظ دبيرخانه) و در كنار هم فعاليت كنند و از نظر هزينه‌ها يكي از پرسنل انجمن مطالعات را ساپورت كنند و از تجربيات انجمن استفاده كنند.

دكتر علي عسگري: پيشنهادي كه دارند براي امتيازدهي خيلي مؤثر است.

دكتر مهرمحمدي: من پيشنهاد مي‌كنم مسئوليت تصميم‌گيري را خود دكتر عصاره واگذار كنيم. نكاتي كه بايد مدنظر گرفته شود: 1. موقعيت آن انجمن و جايگاه دكتر بهرنگي بررسي شود كه سرانجام انجمن هم دچار آن مسائل و مشلات نشود. 2. در كارهاي دبيرخانه ما اختلال ايجاد نكند. 3. شفاف سازي وظايف صورت گيرد.4. دامنه فعاليت‌هاي انجمن خدشه دار نشود. حد و مرزي مشخص شود. با درنظر گرفتن اين نكات دكتر عصاره مي‌توانند تصميم‌گيري كنند. اين تفويض اختيار را به دكتر عصاره مي‌دهيم و اگر وصلت در اين شرايط بحراني مصلحت نباشد به آنها در اسرع وقت پاسخ اعلام شود.

دكتر عصاره: اگر اعضا موافق هستند از دكتر بهرنگي بخواهيم درخواستشان را در يك نامه رسمي به انجمن اعلام كنند.

-         بررسي پيشنهاد مشاركت در برگزاري همايش مجازي ره‌آوران آموزش         

دكتر عصاره: يك نامه از طرف دكتر شريعتمداري دبير علمي همايش مجازي ره‌آوران آموزش كه درخواست مشاركت در برگزاري اين همايش را دارند ارسال شده است و از انجمن خواسته شده كه آرم انجمن براي درج در سايت و فراخوان ارسال شود.

دكتر علي عسگري: پيشنهاد خوبي است شايد بتوان از اين طريق هم براي انجمن درآمدزايي داشته باشد و هم از لحاظ ارزيابي عملكرد براي انجمن امتيازآور باشد.

دكتر مهرمحمدي: بهتر است اين موضوع به كميسيون مربوط (ترويج علم) ارجاع داده شود و هيئت مديره براساس نظرات كميسيون تصميم‌گيري كند.

دكتر خسروي: بايد همايش بررسي شود.

دكتر صادقي: در قبال ارائه آرم انجمن حتما يك قرارداد بسته شود و هزينه‌اي دريافت شود.

-          دكتر مهرمحمدي: پيشنهاد مي‌كنم در ابتداي هر جلسه مصوبات جلسه گذشته خوانده شود.دستور جلسه اعلام شود. همچنين مروري شود بر صورت جلسات قبلي و پيگيري مصوبات و دنبال كردن موضوعات باقي‌مانده. همچنين پيشنهاد مي‌كنم از دكتر طلايي به عنوان مدعو در جلسات هيئت مديره دعوت شود علاوه بر آن يك جلسه اختصاص داده شود به ارائه گزارش گروپ روش‌شناسي پژوهش با حضو دكتر طلايي

 

-         پيگيري مصوبات جلسه قبل

دكتر خسروي:

1.       ارائه گزارش كامل از فصلنامه مطالعات برنامه درسي توسط دكتر موسي‌پور تا پايان دي ماه (جهت درج در سايت انجمن)

2.       راه‌اندازي سايت جديد و سامانه ثبت نام الكترونيكي

3.       انتخاب مجدد دكتر موسي‌پور به عنوان سردبير مجله در يك دوره سه ساله

4.       آرشيو شدن مستندات انجمن كه كار آن در دبيرخانه شروع شده است.

دكتر عصاره: طول دوره سردبيري بر چه اساسي است؟

دكتر مهرمحمدي: در آيين نامه انتخاب سردبيري آمده است كه بايد به آن رجوع كنيم. همچنين يك ابلاغ جديد با توجه به انتخاب دوباره دكتر موسي‌پور به عنوان سردبير فصلنامه مطالعات برنامه درسي به ايشان داده شود.

-         تصميم‌گيري درخصوص همايش دوازدهم انجمن:

دكتر عصاره: همانطور كه مستحضر هستيد يكي از مهمترين رسالت‌هاي انجمن برگزاري همايش سالانه است كه متأسفانه همايش يازدهم انجمن با موضوع بازنگري برنامه‌هاي درسي علوم انساني در سال 1390 به سرانجام نرسيد و برگزار نشد. در يكي از جلسات هيئت مديره هم درخصوص سوژه همايش دوازدهم بحث شد و اعضا نظرات خود را اعلام كردند و يك موضوع هم انتخاب شد: "تربيت متخصص در قلمرو برنامه درسي ايران و جهان: كدام اهداف، كدام راهكارها و كدام چالش‌ها". پيشنهاد مي‌كنم با يك نگاه جديد وارد يك مبحث جديد شويم و سوژه همايش را انتخاب كنيم تا بتوانيم در موعد مقرر همايش را برگزار كنيم.

دكتر مهرمحمدي: من به شخصه به سوژه قبلي كه پيشنهاد داده‌بودم علاقمند هستم: تربيت نيروي متخصص پژوهشگر كه حتي اين سوژه را در كتاب هندبوك 2013 هم آورده‌ام. همچنين در آخرين جلسه قرار شد در خصوص رسيدن به يك سوژه جديد در خصوص نحوه اجرايي كردن آن تصميم‌گيري كنيم و در اجراي اين سوژه من روي دكتر فتحي حساب كردم اما ايشان استقبال نكردند . خودم در اجراي اين كار معذورم. بايد دنبال كسي باشيم كه هم از نظر تخصصي و هم از نظر اجرايي توان انجامش را داشته باشد.

در ادامه جلسه هر يك از اعضا نظرات خود را اعلام كردند كه در جمع بندي زير آمده است:

پينهاد دهنده

عنوان

دكتر عليرضا عصاره

-          بازنگري برنامه درسي علوم اسناني: چالش‌ها و چشم اندازها

دكتر پروين صمدي

-          برنامه درسي و تربيت ديني

-          برنامه درسي و آموزش: تهديدها و فرصت‌ها

دكتر غلامعلي احمدي

وضعيت برنامه درسي در حوزه علوم انساني

دكتر علي عسگري

-          برنامه درسي: عام‌گرايي يا تخصص گرايي

-          تخصص گرايي در برنامه درسي

دكتر خسروي

برنامه درسي كسر شده، زيست شده و نوشته شده

دكتر عليرضا صادقي

تغییرات برنامه درسی موضوع مناسبی است که می توانهم  موضوع بازنگری را در آن جستجو نمود و هم مباحث مربوط به چیستی چرایی و چگونگی تغییر برنامه درسی را در آن بررسی کرد.

دكتر نيكنام

برنامه درسي تجربه شده: ضرورت، ابعاد و جايگاه آن در نظام آموزشي

دكتر ميرزابيگي

-          برنامه درسي در آموزش عالي با نيازهاي مراكز

-          كاركردهاي برنامه درسي و نيازهاي حوزه

 مصوب: يك بار ديگر از طريق ايميل نظرات اساتيد جمع‌آوري شود و در جلسه بعد تصميم‌گيري نهايي صورت گيرد.

نظرات [0]اطلاعات شما ذخيره شود ؟