نسخه مناسب چاپ
نسخه مناسب ذخيره
ارسال به ايميل ديگران
ارسال به ياهو مسنجر
اندازه متن: +  -
تعداد بازديد: 1
صورتجلسه هيئت مديره فروردين لغايت مرداد ماه 1390
شماره 1
اولین جلسه هیئت مدیره انجمن مطالعات برنامه درسی در سال 1390
تاریخ: 24/1/1390   
ساعت 12 الی 17
حاضران: دکتر مهرمحمدی، دکتر علی عسگری، دکتر موسی پور، دکتر صدری، دکتر جوادی پور، دکتر امانی، دکتر حاتمی، دکتر عطاران، مهندس زرافشان، آقای یزدانی، دکتر احمدی، دکتر عصاره، دکتر ایزدی، دکتر کرامتی، دکتر تاجیک اسماعیلی، دکتر گویا، دکتر صمدی، دکتر عارفی، دکتر حکیم زاده،
غائبین: دكتر نوروززاده- دكتر آقازاده
جلسه با نام و یاد خدا و تبریک سال نو آغاز شد.
-         در ابتدای جلسه ضمن نقد و بررسی همایش دهم از دکتر احمدی دبیر علمی و دکتر عصاره دبیر همایش برنامه درسی تربیت معلم تقدیر به عمل آمد.
اهم مطالب مطرح شده به شرح ذیل است:
-         استقبال کم از همایش
-         تکرار اسم افراد در چندین چکیده
-         گستردگی کمیته علمی
-         عدم مستند سازی مراحل همایش
-         عدم اطلاع دبیران همایش از آیین نامه های برگزاری همایش
-         عدم نظارت کامل انجمن بر فعالیتهای انجام شده
-         در ادامه جلسه به گزارش هر یک از کمیسیون ها پرداخته شد که در ابتدا دکتر مهرمحمدی به عنوان رئیس کمیسیون روابط بین الملل با توجه به برنامه سال 1389 گزارش کمیسیون و گزارش سفر هندوستان را ارائه دادند و توضیحاتی در مورد برنامه سال 1390 دادند که قرار شد برنامه و بودجه کمیسیون بعد از انجام اصلاحاتی تقدیم شود.
در ضمن پیشنهادهایی به شرح زیر برای ادامه کار کمیسیون ارائه شد:
-         فعالسازی بخش انگلیسی سایت انجمن
-         تمرکز روی برنامه ها
-         بحث سخنرانان خارجی برای همایش های سالانه
بعد از گزارش دکتر مهرمحمدی اعضا به هر یک از بندهای جدول ارزشیابی امتیاز دادند.
در ادامه دکتر جوادی پور مسئول کمیسیون آموزش گزارش خود را ارائه دادند که در سال 89 پنج نشست علمی و 3 کارگاه آموزشی برگزار شد.
برای کمیسیون آموزش نیز اعضا پیشنهاد هایی را ارائه دادند:
-         نیاز سنجی برگزاری کارگاه های آموزشی روی سایت قرار گیرد تا از اعضا انجمن نظرخواهی شود.
-         برنامه 10 نشست علمی در سال 1390 تصویب شود و مطابق برنامه عمل شود.
-         تأسیس کمیته دانشجوی و آیین نامه کمیته دانشجویی در سال 90 با جدیت پیگیری شود.
-         پیشنهاد خانم لرکیان در خصوص برگزاری نشست های تخصصی به کمیسون آموزش داده شد تا نشست تخصصی با حضور چند استاد برنامه درسی برای سؤالهای دانشجویان دوره دکترا تا آخر اردیبهشت ماه توسط کمیسیون آموزش در نظر گرفته شود.
-         برگزاری کارگاه ها برای مؤسسات و مراکز دولتی و غیر دولتی پیشنهاد شود.
-         به مدارس و مراکز غیر انتفاعی پیشنهاد بسته های آموزشی داده شود که درآمدزایی هم دارد.
در پایان هم فعالیتهای کمیسیون آموزش توسط اعضا امتیازدهی شد.
ارائه گزارش بقیه کمیسیون ها به دلیل نبود وقت به جلسه بعدی که در تاریخ 7/2/90 برگزار خواهدشد موکول شد.
 
 
شماره 2
دومين جلسه هيئت مديره انجمن مطالعات برنامه درسي
تاريخ جلسه: 7/2/1390
زمان: 14 الي 17
 
حاضران: دكتر مهرمحمدي، دكترعلي عسگري، دكتر جوادي‌پور، دكتر آقازاده، دكتر موسي‌پور، دكتر آرمند، جواد يزاداني و سركار خانم دكتر گويا
غايبين: دكتر عصاره- دكتر حاتمي- دكتر ايزدي- دكتر تاجيك اسمعيلي- دكتر صمدي- دكتر عطاران
-         در ابتداي جلسه موضوع تفاهم‌نامه‌ همكاري در زمينه انتشار مجله مشترك دانش و پژوهش در برنامه‌‌ريزي درسي كه از طرف دانشگاه آزاد واحد خوراسگان و به امضاي دكتر فروغي ارسال شده بود مطرح شد. با توجه به نظر اعضا قرار شد با آيين نامه مصوب انجمن، ضوابط تفاهم نامه بررسي شود و با توجه به شيوه نامه مجلات مشترك و با نظرات انجمن كار دنبال شود.
-         دكتر علي‌عسگري موضوع دومين همايش بين‌المللي انجمن را مطرح كردند و اشاره كردند كه قرار است اين همايش با توجه به پيشنهاد دانشگاه آزاد واحد خوراسگان در اصفهان و در سال 2012 برگزار شود.
دكتر جوادي‌پور: من با موضوع و همايش در سال 2012 موافق هستم.
دكتر آقازاده: من هم با همايش در اصفهان موافق هستم هم دانشگاه خوراسگان توانايي دارد و هم مي‌توان از اساتيد دانشگاه اصفهان كه در احد آزاد هم فعاليت دارند استفاده كرد.
دكتر مهرمحمدي: بايد آيين نامه برگزاري همايش بازنگري شود و با توجه به مفاد آيين نامه يك قرار داد بين انجمن و رئيس دانشگاه ميزبان امضا شود و در آن مشخص شود كه چه اختياراتي با انجمن است و چه اختياراتي با دانشگاه است.
دكتر علي‌عسگري: در اين قرارداد بايد تركيب هيئت علمي- دبير علمي- هزينه‌ها و عوامل اجرايي مشخص شود.
-         موضوع بعدي بحث در مورد آيين نامه اهدا نشان  به نام دكتر شريعتمداري بود كه دكتر مهرمحمدي فرمودند با توجه به اينكه دكتر شريعتمداري به اين كار رغبت نشان ندادند ميتوان از افراد علاقمند درخواست کرد به يك حساب كه به نام انجمن است هر مقدار مي‌خواهند واريز كنند و هر ساله يك جايزه اهدا شود. آقاي يزداني: پيشنهاد ميكنم آيين‌نامه اهدا جوايز دكتر شريعتمداري را تصحيح كنيم و براي تصويب در جلسه بعدي مطرح شود.
-         دكتر مهرمحمدي گزارشي از عملكرد گروه‌هاي ويژه پژوهشي (گروپ) در سال 1389 ارائه دادند.عمده فعالیتها شامل انتشار خبرنامه در سال 1389 كه تعدادي به تعهدات خود عمل كردند و خبرنامه‌ها را در موعد مقرر ارسال كرده بودند و تعدادي هم كم كاري و دو گروه هم كه هيچ شماره‌اي منتشر نكردند و پيشنهاد دادند با توجه به كم كاري و همچنين غيرفعال بودن آن دو گروه يك نامه مبني بر لغو آن دو گروه و يك نامه اخطار هم براي گروه‌هاي كم كار به مسئولين گروه‌هاي ويژه پژوهشي با امضا رئيس انجمن ارسال شود. جدول زمانبندي انتشار خبرنامه‌ها را در سال 1390 نیز در سایت منعکس شود.
در ادامه دو پروپوال گروه ويژه پژوهشي با عنوان‌هاي: روش شناسی مطالعات تربیتی (برنامه درسی) كه از طرف دكتر طلايي و گروه ويژه پژوهشي مطالعات نوفهم گرایی كه از طرف دكتر قادري پيشنهاد داده شده بود مطرح شد و اعضا پروپوزال‌ها را مطالعه كردند و قرار شد كه هر دو گروه پروپوزال را كامل و بازنگري كنند و دكتر قادري عنوان را تصحيح كند و دوباره ارسال كنند كه در اين صورت اعضا با تصويب هر دو گروه موافق بودند.
- همايش يازدهم انجمن با عنوان: "بازنگري در برنامه‌ علوم انساني دانشگاه‌ها: چالش‌ها و چشم‌اندازها" پيشنهاد شده است كه همايش يك روزه و با مشاركت انجمن‌هاي حوزه علوم انساني در تهران برگزار شود. براي اين همايش بايد حدود 7-8 سفارش سخنران داده شود و در پايان يك ميزگرد تدارك ديده شود.
دكتر آقازاده: به نظر من خوب است كه دولتي‌ها را در اين بحث درگير نكنيم چرا كه برنامه درسي علوم انساني متوليان زیادی دارد
دكتر علي‌‌عسگري: اگر قرار است با مشاركت انجمن‌هاي ديگر برگزار شود بايد همايش را دو روزه درنظر گرفت. بايد وقتي براي قسمت دولتي درنظر گرفت. ميزگردها خيلي مهم است چرا كه دولتي ها يك سري حرف دارد و غيردولتي ها هم يك سري و مي‌توانند براي هم پاسخ داشته باشند و تبادل دوجانبه باشد. با يك طرفه رفتن و گفتن كاري درست نمي‌شود.
دكتر جوادي‌پور: من فكر مي‌كنم اگر موضوع علمي بود بهتر بود. طرح موضوع سياسي است كه خطراتي را در پيش رو دارد. بهتر است دولتي‌ها را درگير نكنيم. همايش يك روزه باشد بهتر است.
دكتر موسي‌پور: دغدغه دكتر جوادي‌پور عادي است. ما متوجه هستيم هر نوع موضع‌گيري در غالب علمي موجب نگراني‌هاي خاص خودش است. انجمن يك مسئوليت علمي دارد كه يكي از كارهاي مربوط به انجمن همين بحث بازنگري است و بايد خيلي خوب نقش ايفا كند. بهتر است همايش به شيوه همايش برنامه درسي ملي برگزار شود اما دو روزه تا فرصت نقد و بررسي بيشتر باشد. سخنران سفارش داده شود. از انجمن‌هاي ديگر خواسته شود تا نظرات خودشان را ارائه دهند. فراخوان عمومي داده شود. مراكز دولتي را دخالت ندهيم و ما روي پاي خود بايستيم و نقدهاي خودمان را بكنيم. در فراخوان مكان مشخص نشود و يك ماه قبل در پوستر برگزاري مكان همايش مشخص شود. در فرايند بازنگري اگر بنا است كه انجمن‌ها مشاركت داشته باشند در يك تفاهم نامه از قبل مشخص شود كه برگزار كننده انجمن مطالعات برنامه درسي است با مشاركت انجمن‌ها ی ديگر.
دكتر آرمند: بايد موضوعات تخصصي شود. حرفهاي اصلي توسط برنامه‌«يزان درسي گفته شود و اصول كلي ارائه شود.
دكتر موسي‌پور: در حال حاضر 14 رشته (گروه رشته) براساس برنامه وزارت علوم، توسعه آن متوقف شده است و توسعه مشروط بر آن است كه برنامه درسي بازنگري شود. بحث بر سر اين است كه علوم انساني باید بازنگري شود يا رويكرد اسلامي. كساني كه ذي نفع هستند متخصصان همين رشته هستند. بنابراين ما دست‌اندكاران و برنامه‌ريزان رشته‌هاي ديگر نيستيم ولي از آن جهت كه با برنامه‌ريزي درسي ربط دارد بايد مورد توجه ما قرار گيرد.
آقاي يزداني: دغدغه‌هايي كه دوستان مطرح كردند من از اول يك راه حل به خاطرم آمد. براي اين همايش مي‌توان يك منشور و اصولي را تعريف كرد. مثلا اينكه سياسي نباشد، شايد حسنش اين بود كه انجمن‌ها گرد هم بيايند و انجمن از مسيري حركت كند كه پرخطر نباشد.
دكتر مهرمحمدي: ما حرف‌هاي فني در حوزه برنامه‌ريزي درسي نداريم. ما داريم در اين فضا و در پاسخ يك رویداد خاص كار را انجام مي‌دهيم.
در پايان عنوان همايش يازدهم انجمن "بازنگري برنامه‌هاي علوم انساني دانشگاه‌ها: چالش‌ها و چشم‌اندازها"، دبير علمي همايش دكتر موسي‌پور، زمان برگزاري همايش: اسفند 1390 تأييد شد
 
 
شماره 3
سومین جلسه هیئت مدیره انجمن مطالعات برنامه درسی در سال 1390
تاریخ: 13/2/1390    ساعت 14 الی 17
حاضران: آقایان: دکتر مهرمحمدی، دکتر علی عسگری، دکتر موسی پور، دکتر صدری، دکتر حاتمی، دكتر آقازاده، دكتر فتحي، دكتر ملكي، مهندس زرافشان، یزدانی، دکتر عصاره، دکتر ایزدی و سرکار خانم دکتر صمدی
غائبین: خانم دکتر گویا، دکتر حاتمی ، دكتر عصاره- دكتر آقازاده- دكتر تاجيك اسمعيلي
دستور جلسه:
- ارزشيابي كميسيون‌هاي پژوهش و توسعه واحدهاي استاني و برنامه مصوب سال 90
-
 ارزيابي از عملكرد رئيس انجمن در سال 1389
-
 نهايي كردن تفاهم‌نامه مربوط به دومين همايش بين‌المللي و اتخاذ تصميمات تكميلي
-
 استماع گزارش دبيرعلمي همايش يازدهم و تعيين تكليف و انتخاب اعضا كميته علمي
  
نهايي كردن شيوه نامه معرفي كتاب در سايت
- بررسي مجدد پيشنهاد تشكيل نشست هاي ارائه خدمات مشاوره اي به دانشحويان دكتري (دكتر جوادي پور)
در ابتداي جلسه دكتر صمدي گزارش يكساله كميسيون توسعه واحدهاي استاني در سال 1389 و برنامه سال 1390 را ارئه دادند و با توجه به گزارش ارزيابي توسط اعضا انجام شد.
ارزيابي از عملكرد رئيس انجمن توسط اعضا صورت گرفت.
در ادامه جلسه در مورد همايش يازدهم بحث شد و قرار شد در جلسه آينده دكتر موسي‌پور مقدمه و اهداف همايش را تنظیم و مورد بررسی قرار گیرد.
 
 
 
 
شماره 4
چهارمین جلسه هیئت مدیره انجمن مطالعات برنامه درسی در سال 1390
تاریخ: 20/2/1390    ساعت 15 الی 17
حاضران: آقایان دکتر علی عسگری، دکتر مهرمحمدی، دکتر موسی پور، دکتر صدری، دكتر فتحي، دكتر تاجيك اسماعيلي، آقای یزدانی، دكتر فتحي، دكتر آرمند و سرکار خانم دکتر صمدی
غائبین: دكتر حاتمي- دكتر آقازاده- دكتر گويا- دكتر جوادي پور- دكتر نوروزاده- دكتر عصاره- دكتر عطاران
دستور جلسه:
-         ارزشيابي كميسيون‌هاي پژوهش و نشر علمي و برنامه مصوب سال 90
-         نهايي كردن تفاهم‌نامه مربوط به دومين همايش بين‌المللي و اتخاذ تصميمات تكميلی
-          ادامه استماع گزارش دبيرعلمي همايش يازدهم و انتخاب اعضا كميته علمي (دكتر موسي‌پور)
-         نهايي كردن شيوه نامه معرفي كتاب در سايت و آئین نامه اهدا جوايز علمي انجمن( آقاي يزداني)
-         بررسي مجدد پيشنهاد تشكيل نشست هاي ارائه خدمات مشاوره اي به دانشحويان دكتري (دكتر جوادي پور)
 
جلسه با نام و ياد خدا آغاز شد.
- گزارش عملكرد كميسيون پژوهش در سال 1389 توسط آقاي يزداني ارائه شد. با توجه به برنامه پيشنهادي مصوب شد چكيده مطالعات در حوزه برنامه درسي و پژوهش‌هاي انجام شده به صورت پي دي اف در سايت انجمن قرار داده شود و در سال جديد جلسات كميسيون پژوهش حداقل هر ماه يك بار برگزار شود. در پایان گزارش ارزيابي كميسيون پژوهش توسط اعضا حاضر انجام شد.
- در خصوص دومين همايش بين‌المللي انجمن با موضوع "برنامه درسي آموزش عالي" كه قرار است انجمن مطالعات برنامه درسي در سال 2012 در دانشگاه خوراسگان اصفهان با همكاري آن دانشگاه برگزار كند بحث و تبادل نظر شد و
دكتر كوروش فتحي واجارگاه به عنوان دبير علمي همايش و خانم دکتر نرگس كشتي آراي به عنوان دبير اجرايي منصوب شدند. قرار شد يك جلسه در دانشگاه خوراسگان جهت امضاء تفاهم نامه برگزاري همايش ‌بين‌المللي برگزار شود.
- دكتر موسي‌پور دبير علمي يازدهمين همايش انجمن، در چند صفحه مقدمه، اهداف، اصول، محورها، ضرورت‌ها و اعضا كميته علمي را آورده بودند كه اعضا آن را مطالعه كردند و هر يك پيشنهاداتي دادند و قرار شد اين مطالب از طریق ايميل براي ساير اعضا نيز ارسال شود و در جلسه فوق‌العاده هفته آينده بحث ادامه يابد.
 
 
شماره 5
پنجمین جلسه هيئت مديره انجمن مطالعات برنامه درسي ايران در سال 90
تاريخ 27/2/1390
حاضران: آقایان علي‌عسگري- مهرمحمدي- عطاران- ايزدي- تاجيك اسماعيلي- آرمند- يزداني و خانم دکترصمدي
غاييبين: دكتر موسي‌پور- دكتر عصاره- دكتر حاتمي- دكتر آقازاده- دكتر فتحي- دكتر گويا- دكتر ملكي
مدعو: خانم دكتر محبوبه عسگري
به دليل عدم حضور دكتر موسي‌پور و دكتر فتحي دو بند از دستور جلسه : 1- نهايي كردن تفاهم‌نامه مربوط به دومين همايش بين‌المللي و اتخاذ تصميمات تكميلي 2- استماع گزارش دبيرعلمي همايش يازدهم و تعيين تكليف و انتخاب اعضا كميته علمي به جلسه بعد موكول شد
 
مصوبات:
-          انتشار مجله مشترك با دانشگاه آزاد واحد خوراسگان (به شرط استفاده از اساتيد دانشگاه اصفهان براي اعضا هيئت تحريريه براساس شيوه نامه)
-          ارسال شيوه نامه انتشار فصلنامه مشترك براي دانشگاه كاشان، بيرجند، تهران و دیگر دانشگاه های متقاضی
-           گزارش عملكرد كميسيون نشر علمي در سال 1389 و برنامه سال 90 کمیسیون توسط دكتر آرمند ارائه شد و مقرر گردید در سال جدید برنامه های کمیسیون با جدیت بیشتری پیگیری شود.
-          آيين نامه معرفي كتاب در سايت انجمن به شرح پیوست توسط آقاي يزداني و قرار دادن آن در برنامه سال 90 كميسيون پژوهش
-          ارائه آيين نامه اهدا جوايز توسط آقاي يزداني و نهايي شدن آيين نامه با توجه به پيشنهادات اعضا براي جلسه آينده
جلسه بعدي: چهارشنبه 4 خرداد ماه
 
 
 
شماره 6
ششمین جلسه هيئت مديره انجمن مطالعات برنامه درسي ايران
تاريخ 4/3/1389
حاضران: آقايان دكتر علي‌عسگري- دكتر مهرمحمدي- دكتر عطاران- دكترآرمند- دكتر جوادي‌پور- دكتر موسي‌پور- دكتر صدري- مهندس زرافشان- يزداني و خانم‌ها دكتر گويا- دكتر صمدي- دكتر حكيم‌زاده
غايبين: دكتر حاتمي- دكتر عصاره- دكتر ايزدي- دكتر آقازاده
جلسه با نام و ياد خدا آغاز شد.
-          قبل از دستور نامه درخواست دانشگاه سيستان و بلوچستان مبني بر تأسيس شعبه استاني مطرح شد و تصويب شد کمیسیون مربوطه با ارسال نامه موافقت اصولي خود را اعلام و  در صورت داشتن شرايط موجود در آيين نامه تأسيس شعب استاني، مجوز قطعي صادر شود.
-          دكتر مهرمحمدي نامه انجمن به دكتر جاسبي(رئيس دانشگاه ازاد) در خصوص برگزاری دوره دکتری برنامه ریزی درسی در اين دانشگاه را که متأسفانه پس از پيگيري بدون پاسخ مانده را مطرح کردند و توافق شد نامه پيگيري به دكتر دانشجو ارسال شود.
-           گزارش همايش "تحول بنيادين در نظام آموزش و پرورش" توسط دكتر مهرمحمدي ارائه شد و مقرر گردید  انجمن با ارسال نامه از زحمات دوستان تقدير و تشكر به عمل آورد.
-          براي تركيب اعضا كميته علمي همایش یازدهم قرار شد 2 نفر از افراد با سابقه علمي قابل قبول هيئت مديره از دفتر  دکتر حداد عادل و 5 نفر از اعضا انجمن‌هاي علمي ديگر انتخاب شوند و براي اعضاي حقيقي هم ديبر علمي دو همايش قبل، رئيس انجمن ،دكتر مهرمحمدي، دكتر آرمند،  دكتر ملكي و دكتر صمدي باشند.
زمان همايش: اسفند ماه 1390. مكان همايش: با هماهنگي دكتر محمدخاني با همكاري شهرداري تهران
-          برای دومین همایش بین المللی نیز توافق شد 7 نفر از انجمن و 5 نفر افراد ذي‌صلاح از دانشگاه خوراسگان برای عضویت در کمیته علمی انتخاب شوند.
 
 
شماره 7
هفتمین جلسه هيئت مديره انجمن مطالعات برنامه درسي ايران
18/3/1390
حاضران:آقايان دكتر علي عسگري- دكتر مهرمحمدي- دكتر موسي‌پور و سركار خانم دكتر گويا
غائبین: دكتر صمدي- دكتر حاتمي- دكتر ايزدي- دكتر جوادي پور- دكتر آرمند- دكتر تاجيك اسمعيلي- آقاي يزداني- دكتر عطاران
پيش از دستور:
-          خبر برگزاري كنفرانس سالانه انجمن تحقيقات تربيتي امريكا (AERA) در سال 2012 در كشور كانادا (دكتر مهرمحمدي)
-          پيگيري گزارش همايش تربيت معلم شهيد رجايي و ارسال چارچوب تهيه گزارش براي دكتر عصاره
دستور جلسه:
-          ارائه گزارش مالي سال 1389 انجمن (آقاي نوري)
-          ارائه گزارش درخصوص برنامه راهبردي (آقاي يزداني)