نسخه مناسب چاپ
نسخه مناسب ذخيره
ارسال به ايميل ديگران
ارسال به ياهو مسنجر
اندازه متن: +  -
تعداد بازديد: 1
صورتجلسه هيئت مديره پانزدهم بهمن ماه

صورتجلسه هيئت مديره

15 بهمن 1390

ساعت 16 الي 18

حاضران: دكتر ملكي، دكتر مهرمحمدي، دكتر عصاره، دكتر قاسم‌پور، دكتر خسروي، دكتر جوادي‌پور، دكتر موسي‌پور

مدعوين: دكتر علي عسگري، دكتر اماني طهراني، دكتر فتحي

سركار خانم‌ها: دكتر صمدي، دكتر حكيم‌زاده

غايبين: دكتر تاجيك اسماعيلي

دكتر ملكي: با عرض سلام و تشكر از اعضا ی هيئت مديره و اعضای جديد كه براي اولين بار در خدمتشان هستيم. در ابتداي كار بهتر است ساختار انجمن را در چند جلسه مورد بررسی و كنكاش قرار دهيم تا به يك وضع مطلوب و كارآمدتر برسيم كه اميدواريم تا پايان سال كار به نتيجه برسد. همچنين كميسيون‌ها مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت و صرف نظر از شان و منزلت رؤسای کمیسیون ها، فعاليت ها به دليل موانع مختلف تعريف و وضع خوبي نداشت و مورد انتظار نبود. امروز در كنار بحث ساختار يك نگاهي هم به برنامه راهبردي انجمن كه توسط آقاي يزداني تدوين شده است، خواهيم داشت.

دكتر جوادي پور: درخصوص كارگاه آموزشي نرم افزار اند نوت(Endnod اطلاع رساني شده است و قرار است اين كارگاه توسط ايران داك برگزار شود كه اگر ثبت نام كنندگان به حدنصاب برسند، كارگاه برگزار خواهد شد.

-          ارائه گزارش مالي توسط دكتر علي عسگري  و وضعيت ركود اقتصادي انجمن(

-          دكتر عصاره: پيشنهاد مي‌كنم براي حل مشكلات مالي، براي انجمن زمینه های عقد قرارداد پژوهشي ایجاد کنیم.

دكتر ملكي: درخصوص مسائل مالي انجمن بايد يك جلسه جداگانه داشته باشيم.

-         ارائه ساختار تشكيلاتي جديد توسط دكتر موسي‌پور:

اولا نمي‌دانم چند نفر به اساسنامه درخصوص تجديد ساختار مراجعه كرده‌اند و آيا براي تجديد نظر در ساختار تشكيلاتي نياز به مقررات خاص داريم يا نه. آيا ساختار در اساسنامه تعريف شده است. قبلا اركان اصلي و اركان غيراصلي كه شامل كميسيون‌ها است، پيش بيني شده بود. نكته دوم اينكه ما نوعی تحليل از وضع انجمن داريم كه آقاي يزداني در آن نقاط قوت و ضعف انجمن را جمع آوري و مشخص كرده اند. بر اين اساس من اين نمونه را كه در پيش‌رو داريد آماده كرده ام

دكتر ملكي: يك سوال جهت تكميل صحبتهاي شما اينكه مباني كار شما چيست و با چه منطقي كار را دنبال كرده‌ايد؟

موسي‌پور: من فعاليت‌هاي جاري انجمن را درنظر گرفته‌ام و مشكلات حس شده در برخي كميسيون‌ها را در نظر گرفته ام و در مقابل يك پيشنهاد و يك جايگزين ارائه شده است.

دكتر حكيم‌زاده: ضمن تشكر، ابهامي كه در اين ساختار جديد ديده مي‌شود، اين است كه بعضي از عنوان‌ها وظيفه دارند و برخي ندارند.

دكتر جوادي‌پور: به نظر من بايد منطق ساختار، اساسنامه انجمن باشد. من در اين ساختار ارتباطي بين مجموعه نمي‌بينم. نياز به بازنگري و تأمل بيشتر دارد.

دكتر ملكي: به نظر من مبناي ما بايد اساسنامه باشد نه منطق.

يزداني: من ضرورت ساختار را در شرايط فعلي مناسب نمي‌دانم. دوم اينكه ساختارسازي بايد براساس اهداف و برنامه‌هاي انجمن و براي محقق كردن آن باشد. قبل از ساختار ارائه برنامه را ضروري‌تر مي‌دانم و سوم با توجه به اينكه برنامه راهبردي انجمن به بنده محول شده است، بهتر بود مبناي ساختار، برنامه راهبردي باشد. نکته آخر این که خوب است هيئت مديره جديد برنامه خود را در سايت انجمن ارائه دهد.

دكتر ملكي: فرمايش شما صحيح است و برنامه مقدم‌تر از ساختار انجمن است.

دكتر مهرمحمدي: من هم تأكيد مي‌كنم در تجديد ساختار بايد قدري بيشتر فكر كنيم و كار مهمي است كه نبايد در آن تعجيل كرد. حتما براي برنامه راهبردي الويت قائل باشيم و به ساختار انجمن‌هاي موفق هم مراجعه كنيم و تا پايان سال روي اين اصل كار كنيم.

دكتر عصاره: من هم موافق هستم كه بايد در اين كار تأمل بيشتري داشته باشيم و تعجيل نكنيم اما با تعطيل آن مخالف هستم. اين چارت كنوني شباهتي به ساختار تشكيلاتي ندارد. به نظر من اين طرح يك تمهيداتي مي‌خواهد كه اهداف سازمان را مشخص كند.

دكتر صمدي: شكل ظاهري ساختار اشكال دارد. جاي كميسيون مالي خاليست. فعاليت‌هاي خاص معني‌اش چيست؟

دكتر قاسم‌پور: همان طور که در جلسه گذشته عرض کردم بهتر است ساختار انجمن را به گونه ای طراحی کنیم که فعالیت های عنده در چند بخش کلی و عمده دیده شود. پس از آن خرده فعالیت ها را در زیر آن بخش های کلان قرار دهیم. البته برای هر سیستمی از جمله انجمن طراحی ساختار لازم و ضروری است. بعضي از بخش‌ها نياز به كميسيون دارد و برخي ندارد.

جمع بندي بحث ساختار تشكيلاتي:

دكتر ملكي: من احساس مي‌كنم دكتر موسي‌پور وقت زيادي روي اين ساختار نگذاشته اند و از ايشان تقاضا داريم در يك فرصت معين و با توجه به نظرات اعضا روي اين موضوع كار كنند و هم زمان برنامه راهبردي انجمن مطالعه شود و براساس موارد زيرتصمیم گیری شود.

1.       مبناي اين كار را اساسنامه و برنامه راهبردي انجمن تلقي كنند.

2.       ساختاري مي‌خواهيم مناسبات در آن شفاف باشد و ابهام در مناسبات نباشد. اجزا و مؤلفه‌ها تعريف شده باشند.

3.       منطق اين ساختار توضيح داده شود. بخش مكتوب در كنار نمودار باشد. تفاوت‌ها و برجستگي‌ها، وجوه امتياز اين ساختار مشخص باشد.

4.       شرح وظايف و اهداف هم در هر قسمت مشخص شود. كاملا شفاف و روشن ارائه شود.

5.       از تجارب انجمن‌هاي موفق هم استفاده شود.

6.       از برخي دوستان كمك فكري گرفته شود.

با اين منطق اگر موافق هستيد در يك مدت زمان معين تا پايان سال ساختار نهايي در هيئت مديره مصوب شود.

دكتر موسي‌پور: اگر ممكن است اعضا از طريق ايميل ايده‌ها ی خود را به طور روشن و شفا‌ف تر بيان کنند.

دكتر عصاره: فعاليت‌ها به طور جداگانه مربوط به كميسيون‌ها، امور چاپ، امور مالي، امور پژوهشي و تأليف و استانها باشد.

دكتر ملكي: من پيشنها مي‌كنم به جاي شعب استاني چند قطب در كشور داشته باشيم. يعني قطب منطقه‌اي به جاي مراكز استاني. همچنين نظارت هيئت مديره به قسمتهاي مختلف نیز به طور جدی فعال پیگیری شود.

 

-         ارائه برنامه راهبردي انجمن توسط اقاي يزداني

يزداني: براي تدوين برنامه راهبردي يك پرسشنامه آماده كرديم و براي اعضا ارسال شد و حدود 30 نفر به اين پرسشنامه پاسخ دادند كه از اين طريق نقاط ضعف و قوت انجمن مشخص شد.

دكتر ملكي: چند نكته به نظر مي‌رسد. بخشي از اين موارد دلالت مستقيم با ساختار دارند كه متناسب با اين گزارش تهيه شود. از اعضا محترم تقاضا مي‌شود نظرات را در اين خصوص به آقاي يزداني ارسال كنند.

دكتر مهرمحمدي: ورود هيئت مديره به برنامه راهبردي ديده نشده است. پيشنهاد من اين است كه بايد زير نظر هيئت مديره و در داخل جلسه برنامه راهبردي بحث شود و براي اين كار يك جلسه ويژه پيش بيني شود.

 

بعد از دستور

دكتر فتحي: ضمن تشكر از هيئت مديره قبلي و تبريك و خير مقدم به هيئت مديره جديد،حضور بنده در اين جلسه درخصوص 3 محور است

1.       مسئله اول مربوط به مجله علمي پژوهشي مطالعات برنامه درسي در آموزش عالي است.

در اين خصوص مجله با مشكلات مالي و كمبود مقاله مواجه است. در خصوص حمايت مالي با پژوهشگاه آموزش عالي دكتر نوروززاده صحبت شده است كه آنها پيشنهاد داده‌اند با چاپ آرم پژوهشگاه روي فصلنامه ما را از نظر مالي پشتيباني خواهند كرد. همچنين دكتر حاتمي قرار است در انتشار 2 شماره فصلنامه به ما كمك كنند. آيا انجمن موافق است در قبال كمك‌هاي مالي سازمان سنجش و پژوهشگاه آموزش عالي آرم اين دو مؤسسه را در كنار آرم انجمن روي فصلنامه چاپ كند.

دكتر ملكي: اگر اين تصميم با اساسنامه وزارت علوم مغايرت نداشته باشد و به شرط تنظيم يك تفاهم نامه و يا توافق نامه با امضا دو طرف می توان کار به صورت مشارکتی پیش برد.

2.       مسئله دوم مربوط به برنامه دومين همايش بين‌المللي انجمن در سال 2012 است.

با توجه به برگزاري جلسات و رايزني با وزارت علوم هنوز براي كمك مادي و معنوي به نتيجه نرسيده ايم. درخواست من اين است كه برگزاري همايش را به برگزاري يك كارگاه دو روزه بين‌المللي تبديل كنيم با موضوع بين‌المللي كردن برنامه درسي كه قبلا هم در جلسات كميسيون روابط بين‌الملل بحث شده است.

دكتر مهرمحمدي: من هم فکر مي‌كنم بار فعاليتهاي كميسيون روابط بين‌الملل در سال 2012 سنگين شده است. بهتر است همايش بين‌المللي كيفيت در آموزش عالي را منحل نكنيم و به سال 2013 موكول كنيم و پيگيري‌هاي خود را از طريق آيسسكو و وزارت علوم همچنان ادامه دهيم.

دكتر علي عسگري: بايد تصويب شود كه همايش‌هاي بين‌المللي 2-3 و يا 4 ساله برگزار شود.

3.       مسئله سوم هم طرح تأسيس كانون كارشناسان علوم تربيتي است.

 

دکتر ملکی: اين موضوع در دستور كار يك جلسه ديگر هيئت مديره قرار گيرد تا مفصلا مورد بحث و بررسي قرار گيرد.