نسخه مناسب چاپ
نسخه مناسب ذخيره
ارسال به ايميل ديگران
ارسال به ياهو مسنجر
اندازه متن: +  -
تعداد بازديد: 1
صورتجلسه هيئت مديره يكم بهمن ماه 1390

چهارمين جلسه هيئت مديره دوره جديد

تاريخ 1/11/90

حاضران: آقايان دكتر ملكي، دكتر مهرمحمدي، دكتر عصاره، دكتر تاجيك اسمعيلي، دكتر خسروي و دكتر قاسم‌پور

خانم‌ها: دكتر صمدي

 غايبين: دكتر موسي‌پور، دكتر آرمند و دكتر جوادي پور

دستور جلسه:

-          ارائه گزارش كميسيون پژوهش و كميسيون نشر علمي

-          بررسي ساختار تشكيلاتي انجمن

قبل از دستور:

دكتر ملكي: ضمن عرض سلام و تشكر از حضور اعضا هيات مديره و عرض تسليت به مناسبت رحلت پيامبر اعظم (ص) و شهادت امام رضا  (ع) عرض كنم ارتباط انجمن با كميسيون‌ها يك بحث خيلي مهم است و براي اين مسئله بايد يك مكانيزم قوي و ارتباط خوب برقرار شود.اخبار مربوط به كميسيون‌ها بايد به طور منظم روي سايت قرار گيرد. سايت انجمن بايد غني سازي شود. حضور دبير هيات مديره در دبيرخانه نبايد ارتباط دبيرخانه با رئيس انجمن را كاهش دهد.

در هفته گذشته جلسه‌اي با دكتر محمديان رياست سازمان پژوهش داشتم كه جلسه خوبي بود و ايشان تأكيد داشتند با توجه به تفاهم‌نامه امضا شده بين سازمان و انجمن كارها دنبال شود. من از ايشان خواستم يك مكان مناسب براي دبيرخانه انجمن در سازمان درنظر داشته باشند كه قرار است پیگیری پاره ای از مفاد تفاهم نامه و همچنين ارتباط‌هاي متداول انجمن با سازمان پژوهش توسط دكتر قاسم‌پور دبیر هیات مدیره انجمن دنبال شود.

دستور جلسه 1:

-          ارائه گزارش كميسيون پژوهش توسط دكتر تاجيك اسمعيلي براساس برنامه مصوب سال 1390 كميسيون

طبق برنامه 90، نه محور پیش بینی شده است که عبارتند از: شناسایی موضوعات مغفول، تولید الکترونیکی فصل نامه ، ارزشیابی از همایش ها، تکمیل صفحات وب، شناسایی افراد برای انجام پژوهش  و ....

-          به دليل عدم حضور دكتر آرمند بررسي كميسيون نشر علمي دنبال نشد.

ارائه گزارش دكتر مهرمحمدي از گروپ‌هاي انجمن

دکترمهرمحمدی در این باره گفتند كه طبق مصوبات قبلی گروپها شکل کمیسیونی ندارند و یک نفر به عنوان رابط از طرف هیئت مدیره با آنها ارتباط دارد. هر گروپی یک خبرنامه فصلی دارد تا کنون دو گروپ به دلیل فعال نبودن منحل شده است. (گروپ ارزشها و گروپ تربیت معلم) و دو گروپ تازه نیز به نامهای روش شناسی و فرهنگ تشکیل شده است

جمع‌بندي دکتر ملکی از ارزيابي كميسيون‌ها:

با توجه به ارائه گزارش توسط كل كميسيون‌ها به نظر مي‌رسد وضعيت خوبي نداريم. فعالیت گروپ ها نباید فراتر از خود انجمن باشد یعنی آنها نباید فربه‌تر از انجمن باشنند و ارتباطشان با انجمن قطع شود. مسئولان گروپ‌ها باید به رابط انجمن گزارش‌های خود را به طور مفصل ارائه دهند. در اين خصوص يك جلسه هم‌انديشي با اعضای هيات مديره و رؤساي كميسيون‌ها داشته باشيم و راهكارها و تصميم‌گيريهاي مناسب گرفته شود كه طبق آن عمل شود و برنامه سال 91 كميسيون‌ها ارائه گردد.

دستور دسته 2: ساختار تشكيلاتي انجمن

دكتر تاجيك : با توجه به چارت كنوني پيشنهاد مي‌كنم در ذيل دبيرخانه بخش سايت و خبرنامه با هم ادغام و با عنوان روابط عمومي تغيير كند. فصلنامه جدا از دبيرخانه باشد.

دكتر خسروي: پيشنهاد مي‌كنم يك كميسيون براي ارتباط با دستگاه‌ها، مؤسسات و دانشگاه‌ها آزاد اضافه شود

دكتر صمدي: كميسيون گروه‌هاي مطالعاتي در جاي خود باشد و پيشنهاد مي‌كنم فصلنامه در ذيل كميسيون نشر علمي باشد. كميسيون توسعه واحدهاي استاني به هر يك از استانها تفكيك شود.

دكتر قاسم‌پور: اگر دبيرخانه بر مبناي 3 نفر كارمند فعلي طبقه‌بندي باشد كارها بهتر پيش مي‌رود. براي هر يك شرح وظايف و تقسيم كار صورت گيرد. بهتر است براي تقويت گروپ‌ها كميسيون گروه‌هاي مطالعاتي پابرجا باشد.

دكتر عصاره: اين چارت خيلي ساده است. امور فصلنامه و خبرنامه بهتر است به چاپ و انتشارات تغيير كند. بحث همايش‌ها، بخش مالي و بخش روابط عمومي جدا آورده و تعريف شود. خوب است با يك نگاه كلي و سازماندهي بهتر اين چارت بازنگري شود.

دكتر مهرمحمدي: بحث ساختار يك بحث جدي است كه در اين مقطع يك تغيير و تحول بيشتر انجام گيرد. چه تحول ساختاري داشته باشيم كه كارآمدي بهتر حاصل شود؟ پيشنهاد مي‌كنم تا پايان سال روي اين ساختار تأمل كنيم و در پايان سال تصميم گيري نهايي صورت گيرد. چارت تشكيلاتي در انجمن‌هاي ديگر نیز بررسي شود. مي‌‌توان با توجه به هر بخش كارگروه ‌هاي خاصي داشته باشيم.

دكتر قاسم‌پور: پیشنهاد می‌‌کنم انجمن در سه بخش: آموزش، پژوهش و اجرايي تعريف شود و در هر بخش به نسبت ماهیت امور و وظایف و نیازهای موردی كارگروه‌هايي داشته باشيم.

دكتر تاجيك: من هم با نظر دكتر مهرمحمدي موافق هستم. بايد با تأمل به اين ساختار نگاه كنيم و با توجه به برنامه 5 ساله انجمن تحولي در انجمن و اين ساختار ايجاد كنيم. همچنين براي وضع مالكيت انجمن هم بايد فكري كرد و يك مكان ثابت را با کمک افراد خیردرنظر گرفت.

دكتر ملكي: اين بحث‌ها نشان مي‌دهد كه ضرورت بازنگري وجود دارد دبيرخانه بازنگري بايد شود. سايت و خبرنامه با هم و فصلنامه و كميسيون نشر علمي هم با هم ادغام شوند. به نظر مي‌رسد اين بحث نياز دارد در چندين جلسه بررسي شود و نكات مهم مورد توجه قرار گيرد. رسالت و اهداف انجمن درنظر گرفته شود. بنابراين لازم است در ادامه فعاليتهاي انجمن:

1.       برنامه استراتژيك اصلاح، بازسازي و برابر سازي شود

2.       ساختاري  كه ارتباط قوي‌تر با قاطبه انجمن داشته باشيد

3.       ارتباط با مراكز و عاملان برنامه درسي را تقويت كند

4.       انسجام و منطق دروني تشكيلاتي را تقويت كند

5.       از تضعيف مديريت علمي انجمن جلوگيري كند

6.       از كثرت گرايي يا افراط در نگاه تجزيه‌اي به تشكيلات پرهيز كند

7.       سادگي با ظرفيت و شفافيت بالا داشته باشد.

پيشنهاد من اين است از دكتر موسي‌پور بخواهيم مسئوليت بازنگري ساختار تشكيلاتي انجمن را بپذيرد و با توجه به بحث‌هاي امروز يك نسخه جديد براي جلسه آينده هيئت مديره بیاورد.