سال سوم شماره بیستم

تاریخ انتشار: شنبه هشتم آبان 1389

گزارشی از ویژه نامه برنامه درسی و صنعت فصلنامه مطالعات برنامه درسی

با عنایت به اهمیت امر آموزش در سازمان ها و صرف مبالغ گزاف در این خصوص، وجود یک سیستم مناسب و بهره ور برنامه ریزی آموزشی از اهمیت خاصی برخوردار است و دانش برنامه درسی به عنوان قلمرو علمی که به پیش بینی فرصتها و وقایع آموزرشی به منظور دستیابی به نتایج آموزشی می پردازد می تواند نقش به سزایی در این زمینه ایفا نماید. اما متاسفانه در آموزش صنعتی کشور ما این مهم مغفول مانده است. از آنجا که انجمن مطالعات برنامه درسی وظیفه تدارک دانش مورد نیاز در برنامه درسی را به عهده دارد، گروه مطالعاتی برنامه درسی و صنعت در راستای اهداف و برنامه های خود، پیشنهاد تخصیص شماره ای از فصلنامه مطالعات برنامه درسی به موضوع برنامه درسی و صنعت را ارائه نمود و با تصویب هیئت تحریریه فصلنامه این امر بطور رسمی در دستور کار این گروه قرار گرفت.

ادامه »

آشنایی با دونالد کرک پاتریک

تهیه کننده: منصوره ایران نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی آموزشی کسانی که در زمینه ارزیابی آموزشی فعالیت می کنند با نام"دونالد کرک پاتریک" ارائه دهنده مدل4 سطح ارزیابی آموزشی آشنا هستند. دونالد کرک پاتریک"، پرفسور افتخاری دانشگاه ویسکانسین در امریکای شمالی و رئیس سابق انجمن آموزش و توسعه آمریکا (ASTD) می باشد. او مدارک BA,MA,PHD را از دانشگاه ویسکانسین در مدیسون گرفت. علت اصلی شهرت او، ارائه الگویی موثر برای ارزیابی آموزشی است که متشکل از 4 سطح ارزیابی آموزشی می باشد. افکار کرک پاتریک برای اولین بار در سال 1959، در مجموعه ای از مقالات در ‌مجله آموزش و توسعه آمریکا منتشر شد. اما بیشتر شهرتش به خاطر انتشار کتابی به نام "ارزیابی برنامه های آموزشی" می باشد. او همچنین چندین کتاب مهم در مورد آموزش و ارزیابی نوشته است و اخیرا با پسر خود جیمز آثاری تالیف نموده و برای تعداد زیادی از بزرگترین شرکت های دنیا نیز خدمات مشاوره ارائه نموده است. کتاب ارزیابی برنامه های آموزشی وی که در سال 1994 چاپ شده است افکار بنیادین او را شرح می دهد از همین رو سبب انتشار هر چه بیشتر افکار او گشته است و دیدگاه او نیز به عنوان بهترین الگوی آموزش و یادگیری در سطحی گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. 4 سطح الگوی ارزیابی کرک پاتریک در حال حاضر نوع استاندارد صنعتی در جوامع آموزشی و HR محسوب می شود. او به تازگی شرکت خود را به نام شرکای پاتریک تاسیس نموده است تا از این طریق بتواند به سازمان ها در خصوص برنامه ریزی و ارزشیابی دوره های آموزشی خدمات مشاوره ارائه دهد. وب سایت آن اطلاعاتی در مورد خدمات و شیوه اش فراهم می کند. www.kirkpatrickpartners.com

ادامه »

معرفی گروه مطالعاتی برنامه درسی و صنعت

مقدمه امروزه با عنایت به شتاب تغییرات و رقابت فزاینده، سازمانها بیش از هر زمان دیگر برای کسب نتایج و حفظ خود تلاش می کنند و آموزش برای این دو هدف (کسب نتایج و حفظ بقاء) بسیار مهم می باشد. زیرا این آموزش است که موجب بهبود عملکرد سازمان و تعالی آن می گردد.

ادامه »

مصاحبه با آقای دکتر ایرج سلطانی

مدیر آموزش، تحقیقات و توسعه شرکت فولاد مبارکه اصفهان 1- لطفا در ابتدا ضمن معرفی خود برای خوانندگان خبرنامه، مختصری در خصوص فعالیتهای آموزش و توسعه منابع انسانی شرکت فولاد مبارکه برایمان بگویید . اینجانب ایرج سلطانی دارای دکتری مدیریت آموزشی بوده که فعالیت های خود را در چهار بخش زیر خلاصه می کند . الف) فعالیت های آموزشی که در این خصوص از سال های قبل در دانشگاه تدریس نموده و در حال حاضر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دروس مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، سازماندهی و رهبری ... درخدمت دانشجویان هستم .

ادامه »
تعداد کل : 4 صفحه 1 از 1
1